
Ohranjanje domače obrti, kot segmenta kulturne dediščine na področju Bele krajine, predstavlja tako izzive, kot tudi tveganja. Različne oblike domače obrti oz. rokodelske veščine so element identifikacije in zgodovinskih značilnosti domačih obrti v navedenem okolju.
Z namenom spodbujanja in zagotavljanja minimalnih standardov ohranjanja kulturne dediščine na območju občine Črnomelj delujejo različni zavodi in organizacije.
Bela krajina, predvsem pa področje v okolici naselja Adlešiči je poznano po ohranjanju različnih rokodelskih veščin, ki predstavljajo posamezne enote kulturne dediščine navedenih krajev. Značilne tehnike rokodelstva, ki so se razvijale skozi zgodovino so značilne še danes. Prevladujeta predvsem izdelava »velikonočnih pisanic« in izdelava domačega platna in vezenin, ki jih lahko imenujemo kot tkalsko domačo obrt. Ohranjanje in predstavitve rokodelske dejavnosti, pa predstavlja pomembne segmente kulturno turistične dejavnosti.
Spodbude ohranjanju rokodelske panoge tkalstva se kažejo v obliki posrednih spodbud, ki jih RIC v sodelovanju z drugimi akterji izvaja skozi različne projekte, ki so usmerjeni predvsem v promocijo, prenos znanj kakor tudi trženje izdelkov domače obrti. Trenutno je aktiven projekt vseživljenjsko učenje za razvoj podeželja »Lan od semena do gvanta«. Projekt je namenjen pridobivanju spoznanj o tradicionalni pridelavi in predelavi Lanu in izobraževanju zainteresirane javnosti. Temeljne področja izvedbe projektov so trženje, promocija in ekološki vidik pridelave surovin. Skrbnik projekta je ZIK.
Na področju trženja je pomemben vidik pridobivanje certifikatov o ustreznosti izdelkov domače obrti, kar daje posamezniku možnost in pravico pridobitve obrtnega dovoljenja za izvajanje domače obrti. Na ta način so izvajalci domače obrti zavezani k zagotavljanju ustrezne kvalitete in drugih predpisanih lastnosti izdelkov, po drugi strani pa je možno sankcionirati vse, ki bi izdelke, ki ne ustrezajo izdelkom domače obrti prodajali kot takšne. Spodbude na področju trženja so tudi v skupnem sodelovanju izvajalcev domače obrti na različnih sejmih in prireditvah. Organizacija prireditev s sejemsko dejavnostjo, kot so Jurjevanje v Beli krajini, Semiška ohcet in druge. Izvajalci domače obrti se tako lahko udeležujejo sejmov v Sloveniji in tudi v Tujini.
Na področju promocije turizma in podjetništva se spodbude izvajajo skozi sejemsko dejavnost, organizacijo prireditev in razstav ter založništvom. Pomembno vlogo pri promociji imajo tudi posamezni izvajalci, ki izvajalci domače obrti, ki z muzejsko galerijsko dejavnostjo promovirajo obrt in svoje izdelke oz. izdelke domače obrti povezane s pridelavo domačega platna. Omeniti je potrebno tudi založniško dejavnost, ki jo RIC izvaja s pripravo in natisom promocijskih materialov. Tu lahko izpostavimo vsakoletni natis , koledarja na katerem so predstavljene značilnosti bele krajine in tudi značilna domača obrt.
Ekološki vidik izvajanja projektov pa je usmerjen v uporabo naravnih materialov pridelanih in varovanje okolja.
Pri dajanju spodbud na področju ohranjanja kulturne dediščine in promocije domače obrti so tako običajno povezani RIC, ZIK in KP Kolpa. V projekte pa z različnimi vlogami vstopajo tudi Obrtna zbornica (pridobivanje mnenj in certifikatov), osnovne šole in druge izobraževalne institucije, turistična in druga folklorna društva. Nedvomno pa je pri vsem sodelovanje z izvajalci domače obrti ključnega pomena.
Izobraževalni vidik spodbud se prepleta z izvajanjem projektov ta turistični podjetniškem kakor tudi izobraževalnem področju. V procese izobraževanje so intenzivno vključeni izvajalci domače obrti, ker le ti razpolagajo s tradicionalnimi orodji in znanji. Vključevanje vidika prenosa znanja v projekte pa je na področju ohranjanja domače obrti, kot zvrsti ljudske umetnosti zelo pomembno. Prenos znanja ne pomeni samo prenos zapisanih informacij o postopku ali fazi postopka. Prenos znanja je pomemben tudi na področju prenašanja izkušenj in usposabljanja novih izvajalcev domače obrti.
Prikaz izdelkov domače obrti je vvedno predstavljen tudi folklornih prireditvah kot so Jurjevanje v Beli krajini in druge. Več na videu.
Ni komentarjev:
Objavite komentar